web analytics

Zadyma w Londynie czyli zamieszki w mózgu?

 

Media są pełne informacji o zamieszkach w Londynie, dominują zdjęcia płonących domów, szyb wybijanych w sklepach oraz informacji jakoby to w centrum całego zamieszania stały legendarne komunikatory Blackberry z równie legendarnym szyfrowaniem. To nic, że te informacje z rozsądkiem i rzetelnością mają tyle wspólnego co zamieszki w Londynie z walką o równość społeczną i sprawiedliwość.

 

 

Nie jestem socjologiem i nie będę silił się na analizy społeczne Londyńskich zamieszek. Natomiast doskonale wiem co z tego, co oferuje terminal Blackberry ma wspólnego z zamieszkami.

Zacznijmy od początku – Blackberry od początku swojego istnienia swoją potęgę budowało na świetnej obsłudze poczty elektronicznej e-mail i robiło to w sposób bezpieczny – zaszyfrowany. Ale nie śpieszmy się z obrazami Jamesa Bonda szyfrującego doniesienia szpiegowskie. Szyfrowanie połączenia jest bardzo zwykłe, żeby nie rzec codzienne.

Jeżeli łącząc się z bankiem lub nawet naszym codziennym Facebookiem wstawimy na początku adresu https://www.facebook.com zamiast zwykłego http:// to nasza przeglądarka wraz z serwerem udostępniającym usługę (w tym przypadku – serwerem Facebooka) zaszyfrują połączenie tak, żeby trudniej było podejrzeć zawartość „po drodze”.

Takie rzeczy są też całkowicie automatycznie i zwyczajnie używane we wszystkich połączeniach z bankami. Nawet całkiem tanie routery (takie domowe, do neostrady czy innych połączeń internetowych) potrafią zestawić połączenie VPN, które też zawsze jest szyfrowane. Takie są po prostu standardy w komunikacji, takich samych standardów używa Blackberry. Od zawsze.

 

Jednak nie o te standardy chodzi. Telefony Blackberry stały się hitem na początku wśród pracowników korporacji, dzięki łatwemu dostępowi do funkcji korporacyjnych. Kolejny boom, tym razem wśród zwykłych użytkowników odnotowały po wprowadzeniu Blackberry Messenger. Co to jest? To proste, BBM to najzwyklejszy komunikator internetowy (Internet Messenger), dokładnie taki sam jak Gadu-Gadu, MSN czy ICQ, które są powszechnie używane od ponad 10 lat.
Czy jakby ktoś napisał, że zadymiarze skrzykują się przy pomocy Gadu-Gadu, to ktoś byłby pod wielkim wrażeniem? Nie sądzę, to jest codzienne narzędzie komunikacji. Żadnej tajemniczości, kogo zainteresuje codzienne narzędzie? Nie ma o czym pisać..

Dokładnie takim samym narzędziem jest BBM. Jedyną różnicą jest to, ze działa wyłącznie na telefonach Blackberry, wspomniane szyfrowanie łączy się z nim w zasadzie przypadkowo, ponieważ telefon szyfruje wszystko co wysyła do serwera BIS/BES.

Jest używany bo jest popularny. Jest popularny, bo jest darmowy. Stąd jego sukces. Mając urządzenie Blackberry za używanie BBM nie płaci się ani grosza (czy też pensa w Wielkiej Brytanii). Proste telefony Blackberry są też znacznie tańsze od modnych iPhone czy najnowszych modeli HTC. W dodatku oferują klawiaturę QWERTY która tak doskonale ułatwia pogaduszki. Idealne rozwiązanie dla młodzieży.

Nie jest więc dziwne, że znudzona w wakacje młodzież jak już postanowiła się skrzyknąć na chuligańskie wybryki, to skrzyknęła się przy pomocy tego, czego używa codziennie. W Polsce pewnie skrzyknęliby się wiadomościami SMS w sieci Play (bo taniej) i zapewne błyskotliwi dziennikarze obwinialiby sieć Play o współudział w zamieszkach.

No ale co robić, skoro sezon ogórkowy w pełni a wierszówkę trzeba czymś wyrobić i czymś zapełnić strony – w końcu szef tylko czeka, żeby obciąć premię do minimalnej dozwolonej prawem płacy. Stąd też na każdej możliwej stronie informacyjnej przeczytamy, że „BlackBerry bronią brytyjskich wandali”, „zamieszki wspierane przez smartfony”, „Blackberry pomaga wzniecać zamieszki w Londynie a w telewizji usłyszymy, że: „Chuligani wykorzystują komunikator Blackberry i policja nie może za nimi nadązyć„.
W sumie sam nie wiem, co wzbudza większe poczucie zażenowania – całkowity brak zasad moralnych wśród zadymiarzy w Londynie, czy brak wiedzy i zasad wśród dziennikarzy?
Dla odmiany mozna powiedzieć, że jeżeli w czasie olimpiady będą zamieszki (odpukać…) to Blackberry nie będzie już jedynym winowajcą, bo popularność BBM jest solą w oku Apple i w najnowszym iOS 5.0 będzie jego klon, iMessage (ciekawe czy Apple wykupiło stosowne patenty..)

Leave a Reply