web analytics

Nadchodzą nowe telefony – pora na uświadomienie

W związku z nadchodzącą falą patriotycznego szaleństwa (pierwsi na świeciei itp.) należy się kilka słów wyjaśnienia. Dokładnie chodzi mi o wyjaśnienie statusu marki telefonów Alcatel, która co prawda nigdy nie była marką luksusową czy nawet lokowaną w opiniach powyżej średniej, ale niemniej jednak wielu z nas ma do niej spory sentyment. Oczywiście cały szał z Alcatelem wiąże się z nadchodzącą premierą nowego mobilnego systemu Firefox OS, który po pierwsze – będzie miał  premierę własnie na sprzęcie noszącym markę Alcatel, po drugie Polska będzie jednym z pierwszych krajów na świecie a pierwszym w Europie (jak sądzę), w którym to urządzenie będzie sprzedawane. Otóż wielu z nas momentalnie kojarzy telefony sprzed 10-15 lat, takie jak do bólu plastikowy (ale prawie niezniszczalny) One Touch View czy późniejsze modele OT301. Tanie, proste, czasem zawodne, ale jak działały, to już działały. Otóż współczesne Alcatele mają z tamtymi dosyć niewiele wspólnego.  Firma Alcatel, po wielu perturbacjach, jest obecnie znana jako Alcatel-Lucent i jest producentem  sprzętu infrastrukturalnego  (w tym używanego również przez operatorów telekomunikacyjnych)

Tymczasem telefony komórkowe są produkowane przez firmę Alcatel Mobile Phones, która jest join-venture firm Alcatel-Lucent (tej, o której pisałem powyżej) oraz TCL Communication of China, jednego z największych producentów elektroniki z Chin (ale największych na świecie, więksi są tylko Samsung, LG, Sony, Panasonic i Sharp). TCL Communication jest konglomeratem spółek notowanych na giełdach w Shenzen i Hong Kongu.

Firma Alcatel Mobile Phones z oczywistych względów nie podaje szczegółów, wiec już tylko moim domysłem (aczkolwiek nie pozbawionym podstaw) jest, że Alcatel-Lucent w tym „związku” daje znane na rynku logo oraz patenty (w tym dosyć sporo bardzo ważnych patentów związanych z technologiami 3G zakupione wraz z bankrutującą kanadyjską firmą Nortel), natomiast Chińczycy dają całą resztę.

W efekcie mamy produkt co prawda lepszy od tego jaki można kupić bezpośrednio od chińskich firm, ale nie jest to światowa ekstraklasa. Za to jest tanio.

Czy to źle? Oczywiście, że nie. Zwłaszcza, jeżeli cena odzwierciedla jakość a nawet często – co nieczęsto się zdarza – niektóre produkty są lepsze niż moglibyśmy się spodziewać patrząc na cenę.

Bogaci w tą wiedzę możemy już spokojnie czekać na polską premierę Alcatela z Firefox OS.

 

 

Comments are closed.