web analytics

Dziwna inżynieria taryfowa i Apple

Porównując ceny różnych telefonów w UK mozna czasem dojść do wniosków, że zdrowy rozsądek i ceny nie mają ze sobą nic wspólnego. Okaże się bowiem, że jedne są dotowane bardziej, inne mniej.

Naszła mnie ochota porównania dopiero co opublikowanych cen najnowszego Nexusa S od Google – wciąż jeszcze niedostępnego, ale można już zamówić egzemplarze z  pierwszej dostawy, tzw. „preorder” – z obecnym już jakiś czas na rynku iPhone 4 16 GB. Wyniki są bardziej niż ciekawe.

Najpierw warto sprawdzić,  ile kosztują obydwa telefony kupowane bez żadnej aktywacji lub z aktywacją pre-paid, czyli bez dotacji. Będziemy mieć punkt odniesienia.

Apple iPhone 4 16 GB w Apple Store – £499
Nexus S – cena w pre-paid – £549.95

Jak widać, Nexus S jest droższy.  Nie dziwi to,  nowości na brytyjskim rynku są drogie, bo użytkownicy lubią nowinki techniczne.  Po prostu lubią,  w dodatku stać ich na nie, więc można na tym zarobic.

To teraz zobaczmy o ile mniej można zapłacić przerzucając część ceny na operatora, który może dotować telefon w zamian za umowę na czas określony, potocznie zwaną „cyrografem” lub „smyczą”.

Najlepiej porównać to u jednego z multidealerów (czyli w firmie która sprzedaje aktywacje więcej niż jednego operatora).

Najpierw Nexus S.

Weźmy pod uwagę taryfę za 35 funtów miesięcznie (bardzo popularną tutaj, bo pozwala otrzymać nawet dosyć drogie telefony za darmo i nie jest dużym obciążeniem finansowym).

Jak widać, Nexus S jest również w tej taryfie za darmo, czyli wartość dotacji wynosi £549,95 . W taryfie otrzymujemy 600 do 900 minut miesięcznie, nielimitowana liczbę sms-ów oraz między 500 a 750 MB transmisji danych miesięcznie.

Teraz pora na iPhone 4 16 GB

Jak widać, taryfy za 35 funtów dadzą nieznacznie mniej, bo 400 do 600 minut miesięcznie, nielimitowaną liczbę sms-ów, i  przeważnie 500 MB danych miesięcznie.  Czyli płacimy miesięcznie tyle samo, dostajemy mniej.  No to może większa dotacja? Nic z tego.

Jak widać, iPhone wcale nie jest za darmo!

Kosztuje od 99 do 139 funtów! Daje to dotację w wysokości  od 360 do 400 funtów.

Jeszcze ciekawiej się robi jak się wybierze taryfy dające średnio tyle samo, co taryfy za 35 funtów z Nexusem S. W przypadku iPhone 4  16 GB są to taryfy za 40 funtów miesięcznie. Ile to daje razem przez czas kontraktu? 24x£5 = £120 plus różnica w dotacji  £150 co daje razem £270 a w przeliczeniu na złotówki 1215 zł. Wyższy zarobek operatora, czy haracz dla Apple?

Mi się lekko rozjaśniło jak sobie przypomniałem niedawną informację od jednego z pracowników takich właśnie multidealerów, który stwierdził, że firma ma ma sporo telefonów tzw.  „refurbished” czyli ze zwrotów, demonstracyjnych itp. Są to pełnosprawne telefony, odczyszczone, zresetowane itp. Zasadniczą różnicą jest białe lub lekko podniszczone pudełko.

Chętnie by się tego pozbyli za niższą cenę, tak jak to robią z innymi telefonami, ale w tym przypadku nie mogą, bo Apple stanowczo zabrania takich praktyk. Nie wolno i już. Obiekt marzeń każdego wyznawcy kościoła Apple ma być drogi.  Nie wolno psuć rynku itp.

Wnioski? Do wyciągnięcia samodzielnie…

Aktualizacja:  tydzień później wyłączny sprzedawca uratował Apple z opresji obniżając cenę o 120 funtów, pozostawiając abonamenty i opłaty przy zakupie bez zmian. Na dzień dzisiejszy tak jakby sprawy nie było. Ale jak w starym kawale – niesmak pozostał 😉

Leave a Reply