web analytics

Zrobienie jailbreaka w iPhone jest prawie tak groźne jak używanie oryginalnego systemu Apple

nieautoryzowana

 

Kościół kupertyński wyznawców najświętszego ogryzka wydał, a raczej zmodyfikował ostrzeżenie przed modyfikowaniem systemu iOS (w prostych słowach – jailbreakiem). Krótka lektura ostrzeżenia przyprawia o palpitację serca i grozi zejściem śmiertelnym. Głównie ze śmiechu.

Zacznijmy najpierw od pełnej treści początku tego natchnionego tekstu (całość znajduje się tutaj)

Nieautoryzowana modyfikacja systemu iOS jest główną przyczyną niestabilności, przerw w dostępie do usług i innych problemów

Dotyczy produktów
iPad, iPhone, iPod touch

Podsumowanie
Ten artykuł dotyczy niepożądanych problemów, jakich doświadczają klienci po wprowadzeniu nieautoryzowanych modyfikacji w systemie iOS (ten proces łamania zabezpieczeń jest często określany jako „jailbreaking”). Napotkane problemy to m.in. niestabilność, przerwy w dostępie do usług oraz naruszenie bezpieczeństwa.

System iOS w postaci zaprojektowanej przez firmę Apple zapewnia niezawodne funkcjonowanie telefonów iPhone, tabletów iPad i odtwarzaczy iPod touch. Niektórzy klienci nie zdają sobie sprawy z ryzyka związanego z instalowaniem oprogramowania, które wprowadza nieautoryzowane modyfikacje w systemie iOS („jailbreaking”) na telefonie iPhone, tablecie iPad lub odtwarzaczu iPod touch. Po zainstalowaniu oprogramowania wprowadzającego takie modyfikacje klienci spotykają się z licznymi problemami w działaniu telefonów iPhone, tabletów iPad lub odtwarzaczy iPod touch ze złamanymi zabezpieczeniami. Oto przykłady problemów spowodowanych wprowadzeniem nieautoryzowanych modyfikacji w systemie iOS:

Po czym następuje lista plag egipskich problemów, które mogą spotkać nieroztropnego użytkownika, który lekkomyślnie zniweczy zamysł Apple odnośnie zamkniętego systemu. Pozwolę sobie przeplatać ilustracjami opisującymi takie problemy. Idźmy więc po kolei, punk, po punkcie.

Niestabilne działanie urządzenia i programów: częste i nieoczekiwane awarie urządzenia, awarie i zawieszanie się wbudowanych programów i programów innych producentów oraz utrata danych.

I tu mamy stosowne ilustracje:

crash1 crash2 crash3

Idźmy dalej:

Zawodne połączenia głosowe i transmisja danych: przerywanie połączeń, wolne lub zawodne połączenia podczas transmisji danych oraz przesyłane z opóźnieniem lub niedokładne dane o lokalizacji.

I stosowne ilustracje:

sound1 sound2

Następne możliwe nieszczęście:

Przerwy w dostępie do usług: występują zakłócenia w działaniu usług — takich jak Visual Voicemail, YouTube, Pogoda i Giełda — lub usługi te w ogóle nie działają na urządzeniu. Ponadto w programach innych producentów, w których jest używana usługa powiadomień w trybie push firmy Apple, występują problemy z otrzymywaniem powiadomień lub odbierane są powiadomienia, które miały trafić na inne urządzenie ze złamanymi zabezpieczeniami. W przypadku innych usług obsługujących powiadomienia w trybie push, takich jak usługi MobileMe i Exchange, występują problemy z synchronizacją danych z serwerami tych usług.

service1

Naruszenie bezpieczeństwa: wspomniane modyfikacje powodują naruszenie bezpieczeństwa, które może umożliwić hakerom kradzież informacji osobistych, uszkodzenie urządzenia, atak na sieć bezprzewodową lub wprowadzenie szkodliwych programów albo wirusów.

To jest zdecydowanie ulubiony mój punkt ostrzeżenia, dalece przebijający wszystko inne.  W tym miejscu nie pozostaje mi nic innego jak polecić ten artykuł w Forbesie, będący wywiadem z jednym z autorów ostatniego jailbreaka. Najciekawszą częścią tekstu jest informacja o użyciu pięciu dziur w systemie bezpieczeństwa które w ogóle umożliwiły zrobienie tej operacji. Autor porównuje to z wirusem Stuxnet, który został stworzony przez zachodnie służby bezpieczeństwa w celu zniszczenia irańskich systemów wzbogacania uranu. Tam były wykorzystane tylko cztery dziury w systemach bezpieczeństwa.

Krótszy czas pracy baterii: zmodyfikowane oprogramowanie powoduje szybsze wyczerpywanie się baterii, skracając czas działania telefonu iPhone, tabletu iPad lub odtwarzacza iPod touch po naładowaniu baterii.

Tu już nie mam po prostu siły robić screenshotów. Powiem tylko, że Google na zapytanie „battery drain after iOS update” zwraca ponad 170 tysięcy wyników (!!!) a problemy z baterią były po każdej większej aktualizacji systemu, które później były rozwiązywane przez mniejsze aktualizacje.

Brak możliwości zastosowania przyszłych uaktualnień oprogramowania: niektóre nieautoryzowane modyfikacje powodują nieodwracalne uszkodzenie systemu iOS. W efekcie telefon iPhone, tablet iPad lub odtwarzacz iPod touch ze złamanymi zabezpieczeniami mogą trwale przestać działać po zainstalowaniu w przyszłości uaktualnienia systemu iOS dostarczonego przez firmę Apple.
Taki mały drobiazg, że zawsze można zainstalować tą samą wersję systemu bez jailbreaka, albo wprowadzić urządzenie w tzw. recovery mode, w którym intaller po prostu nie ma możliwości sprawdzić co znajduje się w urządzeniu.
Firma Apple zdecydowanie przestrzega przed instalowaniem oprogramowania łamiącego zabezpieczenia systemu iOS. Należy także pamiętać, że wprowadzanie nieautoryzowanych modyfikacji w systemie iOS stanowi naruszenie zasad umowy licencyjnej użytkownika telefonu iPhone, w związku z czym firma Apple może uniemożliwić dostęp do usług na telefonie iPhone, tablecie iPad lub odtwarzaczu iPod touch, na którym zostało zainstalowane nieautoryzowane oprogramowanie.
W tym momencie jest miejsce już tylko na jedno podsumowanie:
OBYWATELU

Leave a Reply